
Bukik az üres CD-jogdíj?
Az Unió szerint cégekre nem vonatkozhat.
Túlzás nélkül lehet mondani, hogy hiánypótló munkát végzett el Bodó Balázs és Lakatos Zoltán, melynek eredményét nemrég tették közzé. A kutatók 2008-ban néhány hónapig ráültek a három legnagyobb forgalmú magyar torrentközpontra, és megfigyelték, milyen filmeket milyen mennyiségben cserélgetnek egymás közt az oda kapcsolódó felhasználók. Egészen váratlan eredményeket kaptak.
Több mint 3600 különböző film (melyek közt sem erotikus, sem pedig tévés műsor nincsen) vándorolt a vizsgált időszak alatt a felhasználók gépei között, és ezek háromnegyede olyan alkotás volt, amelyet vagy 2000 előtt vetítettek a mozik, vagy egyáltalán nem. A csereberébe bevont filmeknek tehát alig egynegyedét vetítették legalább egy alkalommal nyilvánosan az utolsó nyolc évben! A filmes fájlcsere ezek szerint inkább hiánypótló, mint fogyasztáshelyettesítő tevékenység, ebből az következik.
Ha pedig a fókuszt tovább szűkítjük, kiderül, hogy a fájlcserélőre kikerült filmek alig 4%-át vetítették a hazai mozik a kérdéses időszakban - ez volna tehát az a mennyiség, ahol felvetődhet az a kérdés, hogy a letöltők közvetlenül a moziba járás helyett választották a fájlcserélőt.
Ez a 4% 152 filmet jelent, ami az adott időszakban vetített mozifilmek alig egyötöde - a mozikínálat négyötöde tehát a fájlcserélésben részt vevőket hidegen hagyta. A 152 alkotás azonban a moziforgalmazásban azokat a címeket takarja, melyek nagy marketingköltségvetéssel, sok kópiával futnak, így elmondható, hogy a mozifilmek hirdetései ösztönzik a fájlcserélőforgalmat is. A nem kellően behirdetett, ám aktuális filmek viszont nem ütik meg az ingerküszöböt. Úgy tűnik, hogy egy film, ha nem támogatja kellően erős marketing, akkor válik érdekessé a letöltők számára, ha kikerül a mozis forgalmazásból.
A letöltések mennyisége még csak meg sem közelíti a mozi népszerűségét: a vetített filmeket a mozikban a vizsgált hónapokban összesen 1 650 000-en nézték meg, míg fájlcserélőn összesen 158 ezer letöltést értek el - a kalózkodás aránya alig 10%.
A letöltés más műfajokat érint, mint a mozi - a moziban erős romantikus filmek a fájlcserélők számára érdektelenek, az akció/thriller és a bűnügyi filmek viszont a mozihoz képest jóval erősebbek a digitális világban. Ennek magyarázata az lehet, hogy a letöltésben főleg fiatal férfiak érintettek.
A felhasználók többsége vegyesen tölt le régi és aktuális filmeket - kétharmaduk jár el így. Azok aránya, akik színtisztán csak a friss filmekre kíváncsiak, alig éri el a 10 százalékot. Viszont elég sokan vannak azok, akik csak régi filmeket néznek meg, a 30 százalékot is meghaladja arányuk.
A kutatók kiemelik, hogy munkájuk nem adhat teljes képet a legális vs. kalóz vitában, hiszen a műsoros DVD-k fogyasztását - pontos hivatalos forgalmazási adatok híján - nem tudták ebbe a kontextusba bevonni. Márpedig a fájlcserélőre kikerült digitális fájlok jelentős része éppen ilyen legális termék illegális kópiája, amit boltban is be lehetne szerezni.
Azt viszont kiemelik, hogy a fájlcserélés határozottan szélesíti az egyének látókörét, próbaképpen sokan letöltenek és megnéznek olyan filmeket is, melyekért egyébként pénzt nem adnának, mert - ízléspreferenciáik miatt - kockázatosnak ítélik. Az ingyenes digitális terjesztés tehát minőségi igények tömegét gyárthatja le - olyan igényeket, melyek a legális piacon nem elégíthetők ki gazdaságosan. (Erre példa az egyik előző posztban említett IndexVideó és az IndaVideó Film közönségsikere is.)
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.